اخبار داغگوناگون

مبلغ واقعی یارانه نقدی چقدر باید باشد؟/ هزینه زندگی هر خانوار ایرانی: ۱۰ میلیون

در ابتدای هفته‌ای که گذشت دوازدهمین مرحله یارانه معیشتی به حساب سرپرستان خانوار واریز شد. در روز ۲۰ آبان ماه نیز یارانه نقدی ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی واریز خواهد شد.

در ۴۰ روز اخیر مجلس طرح پرداخت یارانه خرید کالاهای اساسی به ۶۰ میلیون نفر از جمعیت کشور را رسانه‌ای کرده. این طرح در هفته اول آبان ماه نیز تصویب نهایی شد. در حال حاضر شورای نگهبان باید درباره این طرح نظر دهد و در صورت تایید برای اجرا به دولت ابلاغ می‌شود.

در این طرح قرار است به ۲۰ میلیون نفر از افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی ۱۲۰ هزار تومان و به ۴۰ میلیون نفر دیگر ۶۰ هزار تومان به‌ازای هر نفر طی شش ماه پرداخت شود.

دولتی‌ها اما از ابتدا با این طرح مخالفت کردند. معاون وزیر راه در گفتگو با تجارت‌نیوز از نبود منابع مالی برای اجرای این طرح خبر داد. سخنگوی ستاد بودجه سازمان برنامه‌وبودجه کشور نیز اعلام کرد که اجرای این طرح ممکن نیست چون پولی وجود ندارد.

اما در طرف دیگر مردم قرار دارند که فشار اقتصادی زیادی را تحمل می‌کنند. تورم نقطه‌ای در ماه گذشته به بیش از ۴۱ درصد رسیده است. سبد خرید خانوارها هر روز کوچکتر و گران‌تر می‌شود.

مردم معترض هستند که چرا در حالی که قیمت کلاهای خوراکی و غیرخوراکی گران‌ شده و هر روز بر قیمت آن افزوده می‌شود اما به مبلغ یارانه نقدی اضافه نمی‌شود. آنها پرداخت یارانه خرید کالاها را نیز راه‌گشا نمی‌بینند، همچنین محاسبه کرده‌اند که میزان یارانه دریافتیشان باید چقدر باشد، از ۴٫۵ میلیون تومان تا ۱۱٫۵ هزار دلار.

یارانه باید چقدر شود؟

در ادامه اظهارات برخی از مخاطبان تجارت‌نیوز آمده که درباره میزان یارانه‌ای که باید دریافت کنند گفته‌اند:

«روزی که یارانه رو دادن دلار۴_۳ تومن بود، الآن که دلار ۳۰ تومنه یارانه حداقل باید ۸۰۰ هزار تومن باشه»

«یارانه رو بیشتر کنید . با نرخ تورم الان باید یارانه هر نفر یک ملیون و چهارصد هزار تومن باشه»

«آقایون مسول ۴۵هزارتومن چندسال پیش تا الان زمین تا آسمون فرق داره که میدید الان باید ۴۵۰هزار تومن کنیدتا قسمتی ازمشکلات مردم کمتر بشه»

«حداقل یارانه باید چهار میلیون پانصدهزار تومن بدن»

«اون موقع که یارانه ۴۵تومن بود طلا گرمی ۲۰ تومن بود حالا باید یارانه رو به ارزش قبلن طلا واریز کنه دولت که نمیکنه یعنی یارانه حالا یه مرغ هم نمیشه»

«از تاریخ اولین یارانه ۱۰ سال گذشته و قیمتها تقریبا ۱۰۰برابر شده لااقل باید یارانه ۵۰ برابر بشه.»

«سال۸۹یه کیسه برنج ۱۰هزار بود یارانه ۴۵هزار الان حساب کن یارانه باید نفری چقد بود کم کمش نفری یه میلیون. واقعا گریه نداره؟»

«آیا میدانید هر نفر ایرانی سالانه ۱۱هزار و ۵۰۰هزار دلار یارانه باید بگیرد»

هزینه زندگی هر خانوار ایران: ۱۰ میلیون

رئیس کانون بازنشستگان تأمین اجتماعی شهر تهران گفت: سبد هزینه خانوار که شامل؛ مسکن، خوراک، پوشاک، حمل و نقل، تحصیلات است تقریباً به ۱۰ میلیون تومان رسیده است.

علی دهقان کیا رئیس کانون بازنشستگان تأمین اجتماعی شهر تهران در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران، درباره افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی که در گرو تشکیل جلسه شورای عالی کار و افزایش دستمزد کارگران است، اظهار کرد: افزایش دستمزد کارگران همیشه سالی یکبار اتفاق افتاده است و هیچ گاه حقوق کارگران دوبار در سال افزایش پیدا نکرده است.

رئیس کانون بازنشستگان تأمین اجتماعی شهر تهران تصریح کرد: امسال به دلیل افزایش بیش از حد اندازه تورم نسبت به سنوات گذشته و با توجه به اینکه سبد هزینه خانوار قشر حقوق بگیر دو برابر شده است درخواست بازنگری در دستمزد کارگران و تشکیل جلسه شورای عالی کار داشتیم.

وی با اشاره به اینکه سبد هزینه خانوار که شامل؛ مسکن، خوراک، پوشاک، حمل و نقل، تحصیلات و … است تقریباً به ۱۰ میلیون تومان رسیده، گفت: سبد هزینه خانوار دارای ۳۵ مورد است که تمامی افراد با آن سر و کار دارند و بازنشستگان ما با این حقوقی که دریافت می‌کند قطعاً با مشکلات زیادی مواجهه هستند.

دهقان کیا با بیان اینکه از طریق نمایندگان کارگران در شورای عالی کار پیگیری کردیم تا درخواست تشکیل جلسه و بررسی مجدد حقوق کارگران را داشته باشند، گفت: اگر حقوق کارگران بازنگری شود و افزایش یابد، به دنبال آن حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی نیز افزایش پیدا می‌کند.

رئیس کانون بازنشستگان تأمین اجتماعی شهر تهران بیان کرد: نمایندگان کارگران در شورای عالی کار درخواست خود را به دبیرخانه این شورا ارسال کردند، اما هنوز جوابی دریافت نکردند. بازنشسته تامین اجتماعی با ۳۰ سال سابقه دو میلیون و ۸۰۰ هزار تومان دریافت می‌کند جدا از آن بازنشستگانی را داریم که ۱۰ سال سابقه دارند و مبلغ خیلی کمی را دریافت می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: وقتی میگوییم دستمزد کارگران را افزایش دهید می‌گویند تورم بیشتر می‌شود مگر الان تورم نداریم؟ فقط با افزایش حقوق کارگران تورم بیشتر می‌شود؟ باید برای حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی یک فکر اساسی شود.

سالاری

در دی ماه 1372 در بیرجند بدنیا آمد ، از سال 85 فعالیت خود را در وبلاگ نویسی و طراحی قالب شروع نمود . دیپلم نقشه کشی ساختمان و ادامه تحصیل خودرا با رشته فناوری اطلاعات ، اینترنت و شبکه های گسترده گذراند. با گروه هایی از قبیل سالاربلاگ ، گروه طراحی خوشچت ، پشتیبانی هیتباکس و رادیو سرنا همکاری داشته و دارد. ضمینه فعالیت کنونی میکس و مسترینگ ، تولید برنامه های رادیویی در فضای مجازی ، پشتیبانی سایت و مدیریت جامعه مجازی فیس یاهو میباشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا