دانستنی هاجالب

آیا میدانید علت چشمک زدن ستاره ها چیست؟

جو یا آتمسفر که دور تا دور زمین را فرا گرفته، از چند لایه بروی هم به ضخامت تقریبی هزار کیلومتر، تشکیل شده است. ساکنین کره زمین، فضا را از پشت همین جو مشاهده میکنند در نتیجه شبها ستارگان را در حال چشمک زدن میبینند!

در صورتیکه فضانوردان که در خارج از آتمسفر، ستارگان را تماشا کنند نور آنها را ثابت خواهند دید.واقعیت این است که نور ستارگان ثابت است، ولی چون انسان ستاره ها را از پشت طبقات جو، تماشا می‌نماید در این حالت است که ستارگان، در حال چشمک زدن به نظر می‌رسند.

لایه های اصلی آتمسفر عبارت میشود از : تروپوسفر، استراتوسفر، مزوسفر ، تروموسفر، یونوسفر و اکزوسفر چون هر یک از لایه های فوق، دارای غلظت مخصوص به خود است، لذا وقتی نور ستارگان از لایه ای به لایه دیگر میرسد ، می‌شکند واین شکست نور چندین بار صورت میگیرد، در نتیجه این شکستها، نور ستاره ها از حالت مستقیم خارج شده و در نظر ساکنین کره زمین به صورت چشمک زن در میایند.

جالب است بدانیم : اگر آتمسفر نبود، آسمان تاریک و سیاه دیده میشد، وجود جو باعث پراکندگی نور خورشید و رنگ آبی آسمان شده است در نتیجه فقدان آتمسفر، شبها بسیار سرد و روزها بسیار گرم میشد و بعلاوه زندگی در کره خاکی بوجود نمی‌آمد.

نمایش بیشتر

سالاری

در دی ماه 1372 در بیرجند بدنیا آمد ، از سال 85 فعالیت خود را در وبلاگ نویسی و طراحی قالب شروع نمود . دیپلم نقشه کشی ساختمان و ادامه تحصیل خودرا با رشته فناوری اطلاعات ، اینترنت و شبکه های گسترده گذراند. با گروه هایی از قبیل سالاربلاگ ، گروه طراحی خوشچت ، پشتیبانی هیتباکس و رادیو سرنا همکاری داشته و دارد. ضمینه فعالیت کنونی میکس و مسترینگ ، تولید برنامه های رادیویی در فضای مجازی ، پشتیبانی سایت و مدیریت جامعه مجازی فیس یاهو میباشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا